Premijer liga, odavno je poznata kao jedna od najzahtevnijih fudbalskih liga na svetu, ne samo zbog kvaliteta igre i taktičke sofisticiranosti, već i zbog fizičke intenzivnosti kojom se igra. Na “ostrvu” se igra pravi “muški” fudbal, gde sudije često dozvoljavaju malo grublju igru, što fudbal čini dinamičnijim i nepredvidivijim. Takav stil igre je razlog zašto mnogi ljubitelji fudbala smatraju Premijer ligu ultimativnim testom snage, izdržljivosti i sportske veštine. U ovom kontekstu, isključenja su česta pojava, a neka od njih su ostala upamćena ne samo zbog svoje učestalosti već i zbog dramatičnosti koju donose na teren. Evo pogleda na pet igrača koji su po broju crvenih kartona ostavili neizbrisiv trag u istoriji ovog takmičenja.
Dankan Ferguson
Duncan Ferguson je igrač koji se pamti po svom dominantnom prisustvu na terenu i često kontroverznim potezima koji su ga učinili jednim od najzloglasnijih igrača u istoriji Premijer lige. Karijeru u Premijer ligi proveo je igrajući za Everton i Newcastle, gde je svojom igrom ostavljao dubok uticaj kako na saigrače, tako i na protivnike. Fergusonova sposobnost da se impozantno bori za svaku loptu i da bude stalna pretnja pred golom protivnika bila je neprocenjiva, ali je njegov temper često dovodio do problema.
Ferguson je bio poznat po svojoj fizičkoj igri i nije se ustručavao da uđe u oštre duele, što je rezultiralo čestim isključenjima. Njegov agresivan stil igre doveo je do toga da je često bio na meti sudija, ali i da je privlačio pažnju medija i javnosti koja nije uvek imala razumevanja za njegov način igre. Uprkos osam crvenih kartona, Ferguson je ostao omiljen među navijačima zbog svoje strasti i predanosti timu, pokazujući da je spreman da se bori do samog kraja.
Najkontroverzniji trenutak u njegovoj karijeri dogodio se tokom utakmice u Škotskoj, kada je zbog udaranja protivničkog igrača Johna McStaya bio osuđen i proveo tri meseca u zatvoru. Ovaj incident je dodatno cementirao njegovu reputaciju kao igrača koji ne preza ni od čega kako bi zaštitio svoj tim i svoje mesto na terenu. Fergusonova karijera u Premijer ligi ostaje upamćena kao simbol strasti i posvećenosti, ali i kao primer kako emocije na terenu mogu preći granice sportskog ponašanja.
Ričard Dan
Richard Dunne, iako manje poznat po spektakularnim fizičkim sposobnostima, definitivno se izdvojio kao jedan od najborbenijih štopera u istoriji Premijer lige. Njegova karijera u ligi obuhvata period u kojem je igrao za klubove kao što su Manchester City, Aston Villa, Everton i QPR, gde je bio poznat po svojoj neumoljivoj želji da zaštiti svoj gol.
Danov pristup igri karakterisala je velika fizička snaga i sposobnost da u ključnim trenucima čisti lopte iz svog šesnaesterca. Međutim, isti taj stil igre često ga je dovodio u situacije gde bi prekoračio pravila, što je rezultiralo čestim isključenjima. Pored toga, on drži neslavni rekord po broju autogolova u Premijer ligi, što dodatno govori o rizicima koje je njegov stil igre nosio.
Uprkos svemu, Dunne je stekao poštovanje kako svojih saigrača, tako i protivnika zbog svoje sposobnosti da igra s punom predanošću i neustrašivo se suprotstavlja napadačima. Njegova posvećenost i sposobnost da igra pod pritiskom doveli su ga do izbora u Tim godine PFA u sezoni 2009/2010, što pokazuje da su njegove igračke kvalitete bile široko prepoznate uprkos problematičnim aspektima njegove igre.
Patrik Vijera
Patrick Vieira, rođen u Senegalu, a reprezentativac Francuske, ostavio je neizbrisiv trag u Arsenalu i Manchester Cityju, gde je svojim igrama na sredini terena dominirao Premijer ligom. Vieira je bio sinonim za kombinaciju tehničke superiornosti i fizičke dominacije, što ga je činilo jednim od najboljih vezista svoje generacije.
Vieira je bio ključni igrač u Arsenalovoj “Nepobedivoj” sezoni 2003/2004, gde je njegov uticaj na sredini terena bio ključan za osvajanje titule bez ijednog poraza. Međutim, njegova strast i intenzitet igre ponekad su ga dovodili do granice pravila, što je rezultiralo osam crvenih kartona tokom njegove karijere u Premijer ligi.
Njegov najzapamćeniji sukob bio je sa Royem Keanom, kapitenom Manchester Uniteda, gde su njihovi česti dueli na terenu postali legendarni. Ovi okršaji nisu samo odražavali njihove lične borbe, već i rivalstvo između dva kluba koje je obeležilo to doba. Vieira je, uprkos svojim isključenjima, ostao omiljen među navijačima zbog svoje sposobnosti da inspiriše saigrače i vodi tim u najtežim trenucima.
Roj Kin
Roy Keane, rođen u Irskoj, ostavio je neizbrisiv trag u Premijer ligi kao jedan od najkarizmatičnijih i najborbenijih igrača u istoriji. Njegova karijera u Manchester Unitedu i Nottingham Forestu pokazala je njegovu sposobnost da dominira sredinom terena, postavljajući standarde za ulogu defanzivnog veznog igrača.
Keane je bio poznat po svojoj neustrašivosti i liderstvu, ali i po svojoj sposobnosti da u kritičnim trenucima preuzme kontrolu nad igrom. Međutim, njegova strast i želja za pobjedom ponekad su prelazile granice, što je rezultiralo sedam crvenih kartona tokom njegove karijere. Jedan od najpoznatijih incidenata dogodio se u Manchester derbiju, kada je njegov brutalan start na Alfieju Haalandu iz Manchestera Cityja izazvao kontroverze i doveo do duge suspenzije.
Uprkos kontroverzama, Keaneov doprinos Manchester Unitedu je neosporan. Pod njegovim kapitenskim vođstvom, klub je osvojio brojne trofeje, uključujući više titula Premijer lige i Ligu šampiona. Njegova sposobnost da motiviše saigrače i utiče na ishod mečeva činila ga je ključnim igračem jedne od najuspešnijih era kluba. Keane ostaje upamćen ne samo zbog svojih igračkih veština, već i zbog svog nepokolebljivog duha i odlučnosti da pobeđuje, što ga čini jednim od najomiljenijih igrača među navijačima.
Li Katermol
Lee Cattermole, igrajući za Sunderland, Middlesbrough i Wigan, stekao je reputaciju kao jedan od najagresivnijih igrača u Premijer ligi. Njegova igra na sredini terena bila je sinonim za borbenost i neustrašivost, što je često rezultiralo direktnim sukobima s protivnicima i sudijama.
Cattermoleov pristup fudbalu karakterisao je izuzetno agresivan stil, što je dovodilo do brojnih kartona i sedam isključenja tokom njegove karijere. Jedan od najzapamćenijih trenutaka njegove karijere dogodio se tokom Tyne-Wear derbija, kada je nakon završetka utakmice dobio direktni crveni karton za verbalni napad na sudiju, što je dodatno potvrdilo njegovu reputaciju kao igrača koji često prelazi granice.
Ipak, uprkos njegovim disciplinskim problemima, Cattermole je bio cenjen od strane trenera i saigrača zbog svoje posvećenosti i sposobnosti da se bori za svaku loptu. Njegov doprinos timovima za koje je igrao često je bio ključan, naročito u teškim trenucima, čime je zaslužio poštovanje kao igrač koji nikada ne odustaje. Cattermole ostaje upamćen kao simbol neustrašivosti na terenu, pokazujući kako intenzitet i strast mogu definisati karijeru igrača uprkos kontroverzama koje mogu pratiti takav stil igre.
Iako Premijer liga nudi visokokvalitetni fudbal sa nekim od najboljih igrača na svetu, ona takođe pruža i dublji uvid u suštinski “muški” karakter igre koji je karakterističan za britanski fudbal. Igrači kao što su Duncan Ferguson, Richard Dunne, Patrick Vieira, Roy Keane i Lee Cattermole simbolizuju ovaj duh kroz svoje neumoljive performanse i povremene isključenja koja su često posledica intenzivne borbe na terenu. Sudije u ovoj ligi možda dozvoljavaju malo grublju igru, ali to samo dodatno potvrđuje fizičku zahtevnost i emocionalnu napetost koja čini Premijer ligu jedinstvenom. Ovi igrači i njihova isključenja nisu samo deo statistike; oni su integralni deo narativa koji čini Engleski fudbal izuzetno atraktivnim i gledljivim širom sveta.
Premijer liga je poznata po svojoj dramatičnosti i intenzivnom takmičenju koje često dovodi do vrhunca strasti na terenu. Svakog vikenda, igrači koriste sve moguće načine kako bi osigurali pobedu za svoj tim. Upravo ova nepredvidiva i emocionalna priroda lige čini je jednom od najuzbudljivijih i najpraćenijih fudbalskih liga na svetu. Ipak, strast i želja za pobedom ponekad mogu rezultirati crvenim kartonima. Bilo da je reč o očajničkim startovima ili trenucima kada igrači ne uspeju da kontrolišu svoje emocije, često ih možemo videti kako napuštaju teren i upućuju se u svlačionicu. Ove odluke mogu u trenutku promeniti tok meča, a ponekad i celokupnu sezonu, posebno u završnici prvenstva.
Pravila i kriterijumi za isključenje
Pravilnik Premijer lige jasno definiše situacije koje dovode do isključenja igrača. Crveni karton se dodeljuje za teške prekršaje koji uključuju nasilno ponašanje, pljuvanje, namerno igranje rukom koje sprečava gol, grubu igru, kao i uvredljiv govor ili gestikulacije prema sudiji ili protivnicima. Pravila su postavljena kako bi se održao fer i sportski duh na terenu, te je za njihovo kršenje predviđena stroga sankcija izlaskom sa terena, čime igrač svog tima ostavlja na cedilu.
Pregled isključenja u poslednjih nekoliko sezona
Premijer liga beleži različite trendove kada je u pitanju broj isključenja iz sezone u sezonu. Analizom statističkih podataka može se uvideti da se intenzitet isključenja menja u zavisnosti od pravila, taktike timova i strogosti suđenja. Tablica ispod prikazuje podatke o isključenjima u poslednjih pet sezona, što nam omogućava da sagledamo da li postoji trend smanjenja ili povećanja broja crvenih kartona.
Sezona |
Broj isključenja |
2018/2019 |
45 |
2019/2020 |
51 |
2020/2021 |
39 |
2021/2022 |
42 |
2022/2023 |
48 |
Kao što možemo videti, broj isključenja varira iz sezone u sezonu, ali ne pokazuje jasan trend ni povećanja ni smanjenja, što sugeriše da su faktori kao što su promene pravila i suđenje igrali ključnu ulogu u ovim oscilacijama.